Ile powinna trwać dieta odchudzająca?

     Dieta redukcyjna z obniżoną kalorycznością wpływa na naszą podstawową przemianę materii na kilku płaszczyznach. Po pierwsze zmniejsza w mniejszym lub w większym stopniu ilość naszej tkanki mięśniowej odpowiadającej za wyższy spoczynkowy metabolizm. Ponadto przy długotrwałym deficycie kalorycznym zachodzą w organizmie pewne zmiany adaptacyjne obejmujące przeciążenie wytwarzania niektórych hormonów anabolicznych, a co za tym idzie zwalnia utrata tkanki tłuszczowej.

Biorąc pod uwagę te dwa aspekty, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę należy przeplatać okresy redukcji z okresami o unormowanej kaloryczności. Za wyjątkiem zmian metabolicznych, zmieni się też nasze nastawienie psychiczne, co będzie w dużym stopniu rzutować na to czy uda się nam utrzymać naszą ciężko wypracowaną sylwetkę.

Ile powinny trwać okresy redukcji? Średnio najlepsze efekty uzyskuje się w czasie od 12 do 16 tygodni. Po tym czasie zaleca się wprowadzenie przynajmniej miesięcznego okresu o zwiększonej kaloryczności. Co ciekawe organizm dostając więcej kalorii może w pierwszym okresie pozbyć się jeszcze zapasowej tkanki tłuszczowej!

Przeplatając cykle redukcyjne z okresami normo-kalorycznymi mamy możliwość zbudować sylwetkę bliską ideałowi. Najważniejszą zasadą jest aby odchudzać się z głową. Jeżeli nie macie do tego odpowiedniego podejścia czy wiedzy zapraszamy do konsultacji z naszym dietetykiem, który pomoże ustalić odpowiednią dietę i cykle jej trwania w ciągu roku. Będąc pod naszą opieką możecie spać spokojnie wiedząc, że wasza przemiana jest pod okiem specjalistów!

Ile powinna trwać dieta redukcyjna