Dieta w cukrzycy

Dieta w cukrzycy

Tagi: , , , , , ,

Wstęp.

Dieta w cukrzycy typu drugiego to najważniejszy sposób aby zredukować problem z glikemią. Niestety bardzo rzadko zdarza się, że jesteśmy gotowi aby zmienić swój sposób odżywiania. Bardzo trudno jest nam zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe jak i najzwyczajniej uważamy że nie mamy na to czasu. Zwykle w tej sytuacji radą i rozwiązaniem służą tabletki, ale nie jest to ani idealny ani zdrowy sposób poradzenia sobie z problemem.

 

Zmiana odżywiania.

Z naszego doświadczenia sugerujemy system małych kroczków. Powoli zmieniamy nasze nawyki żywieniowe. Staramy się tworzyć zbilansowane posiłki oraz dbamy odpowiednią podaż świeżych warzyw i owoców w codziennym odżywianiu. Natychmiastowa rezygnacja z 3/4 produktów, które spożywamy na co dzień to błąd, który skutkuje jedynie nie powodzeniem. Jeśli uda nam się co kilka dni zmienić jakiś negatywny dla naszej glikemii nawyk to już bardzo duży sukces.

 

Czy trzeba wykluczać wszystkie produkty?

Niestety istnieją takie produkty, które nie pomagają w walce z unormowaniem poziomu glikemii. Powinniśmy bezwzględnie wykluczyć alkohol oraz produkty typu fast food. Jednak nie jest to aż tak radykalna i zasadnicza zmiana. Cały czas możemy jeść kanapki, odchudzone desery czy soki. W naszym codziennym odżywianiu mogą gościć świeże sezonowe owoce. Nie będzie problemem wizyta w restauracji, w trakcie której wybierzemy np. kawałek smacznej ryby z dodatkami.

 

Kiedy oczekiwać efektów?

Sama skłonność do cukrzycy istnieje, ale nie nabywamy jej w tydzień tylko trwa to często latami. Tak samo i odwrócenie procesu nie będzie trwało tydzień, a zajmie nam trochę czasu. Jednak to zdrowie powinno być dla nas ważne, czy nie najważniejsze? Wydaję mi się, że warto zmienić swój sposób odżywiania, aby zapobiec rozwojowi cukrzycy.

 

Czy są jakieś prostsze alternatywy?

Tak, możemy skorzystać z cateringu dietetycznego. Odpowiednio dobrana i ułożona dieta zbilansowana o niskim ładunku glikemicznym będzie sprzyjać naprawie glikemii i pozwoli nam zaoszczędzić czas. Jest to opcja, do której zawsze namawiam w momencie kiedy świadomie wiemy, że sami nie poradzimy sobie z problemem.

 

 

Podsumowanie

Zmiana sposobu odżywiania to klucz w przypadku walki z cukrzycą oraz wszelkich zaburzeń glikemii. Musimy pamiętać, że nie jest to efekt natychmiastowy tylko wymaga czasu. Musimy świadomie zmieniać nasze nawyki żywieniowe oraz być cierpliwym.