Czy tłuszcz buduje tłuszcz?

Czy tłuszcz buduje tłuszcz?

Tagi: , , ,

O tłuszczu słów kilka.

Mimo, że owiany bardzo złą sławą, to jeden z ważniejszych makroskładników w naszym codziennym odżywianiu. Wysokoenergetyczny składnik, który jest prekursorem do tworzenia hormonów i zapewnia płynną i właściwą pracę układu hormonalnego człowieka. Nie powinniśmy go wykluczać i lekcewarzyć.

 

Ile energii ma tłuszcz i gdzie możemy go znaleźć?

1g tłuszczu dostarcza aż 9 kalorii. To bardzo dużo, białko i węglowodany niemal o połowę mniej. Z tłuszczem niestety jest tak, że bardzo często jest ukryty w daniach, które spożywamy. Na pierwszy rzut oka w cheesburger’ze go nie widać, a jest go pełno. Dobre i wartościowe źródła tłuszczu to orzechy, oleje szczególnie oliwa z oliwek i olej lniany oraz nasiona. Możemy go znaleźć w niektórych owocach jak np. w awokado.

 

Dobry i zły tłuszcz.

Zły czyli owiany złą sławą to tłuszcz TRANS, który jest utlenioną wersją tłuszczu nasyconego. Jest niepożądany w naszym jadłospisie i za wszelką cenę powinniśmy go unikać. Odpowiada za wszystko co złe.

Dobre tłuszcze zaś to te wielo- i jedno- nienasycone. Kwasy tłuszczowe omega 3, które są zawarte np. w rybach bardzo korzystnie wpływają na cały organizm. Nie sposób tu wymieniać całości zalet, ale m.in uelastyczniają żyły, dzięki temu  zdrowie układu sercowo – naczyniowego  możemy mieć na lata. Nie powinniśmy również unikać tłuszczu nasyconego np. z oleju kokosowego czy mięs, jest wartościowym składnikiem diety.

 

Podsumowanie

To nie jest tak że tłuszcz buduje tłuszcz. Tłuszcz w naszym ciele buduje nadmiar kalorii, a nie to czy odżywiamy się konkretnym makroskładnikiem. Warto zdrowe tłuszcze  uwzględnić w naszym jadłospisie, zapewni nam to zdrowie na lata.